Slovinská revolúcia I. časť

Autor: Michaela Homar | 7.12.2012 o 13:34 | (upravené 7.12.2012 o 22:21) Karma článku: 5,16 | Prečítané:  164x

Rôznych správ o protestoch, pouličných bojov a útokov teroristov je na dennom programe toľko, že si naše médiá iba málo všímajú požiadavky radikálnych zmien v dvojmiliónovej krajine, tak povediac "tu za rohom". Na SME boli zverejnené štyri články prebraté dva zo SITA jeden z TASR a jeden autorský. Vystihujú síce hlavnú myšlienku, ale myslím si, že to, čo sa momentálne deje a udialo v Slovinsku si zaslúži väčšiu pozornosť.

1.12. teda deň po protestoch v Ľubľane a Maribore SME píše že "účastníci demonštrácie vyjadrovali odpor proti konzervatívnemu premiérovi Janezovi Janšovi" a "proti "elitám oligarchov a zlodejov". Taktiež píšu, že Slovinsko prežíva jednu z najhorších recesií eurozóny. Viac tu.

Ďalší článok je autorský, napísal ho Tomáš Vasilko, ktorý je celý inšpirovaný webom Slovenia Times. Autor však trefne prirovnal naše gorilie protesty s tými v Slovinsku, škoda však je, že myšlienku nerozvil a nehľadal viac príkladov a paralel. Článok tu.

Ďalšie dva články, prebraté z SITA hovoria o politických krokoch, ktoré sú viac-menej iba hádzaním piesku do očí protestujúcich, v nádeji, že sa revolúcia zastaví a ľudia opäť zabudnú. V článku z 5.12. sa píše o reakcii premiéra Janšu, ktorý od začiatku protestov odmietal čokoľvek komentovať a teraz začal sľubovať.

V druhom sa píše o odstúpení nenávideného starostu mesta Maribor, Franca Kanglera, ktorý ešte pred pár dňami tvrdil, že neodstúpi, pretože má podporu v mestskej rade, podporu materskej strany atď. Donútiť ho k odstúpeniu nikto iný oficiálne nemôže, dokonca aj premiér Janša sa vyjadril, že ho k tomu nevyzve. Ktovie, aké boli skutočné dôvody Kanglerovej rezignácie, respektíve, kto ho k tomuto kroku donútil. Kangler je totiž jeden z tých arogantných "oligarchov", ktorí sa na kamery smejú verejnosti do očí a protestujúcim tisícom občanov Maribora sa ukázať neodvážil. Radšej z radnice ušiel zadným východom (čomu sa ani veľmi nečudujem, lebo bez zranenia by inak asi nevyviazol).

Protesty v Maribore, 26.11.2012

 

Slovinská revolúcia sa teda začala v posledné novembrové dni v Maribore. V rámci dehonestácie protestujúcich politiké elity vyhlasovali, že dôvodom protestov bola inštalácia radarov v druhom najväčšom slovinskom meste, že sa im proste nechce platit za dopravné priestupky. Tých nešťastých stacionárnych radarov bolo tridsať, ale už skoro polovica ich padla za obeť rozhorčeným obyvateľom. Ich inštaláciu sprevádzala pre niekoho určite výhodná zmluva mesta so súkromnou firmou Iskra, ktorá za skoro 30 melónikov eúr nainštalovala radary a ešte zrenovovala, alebo mala obnoviť zariadenia svetelnej signalizácie na frekventovaných križovatkách mesta. Zo zisku pokút za rýchlosť, nameranú fungel novými radarmi, mala zinkasovať takmer 92%. Nie je preto čudné, že mariborčania túto inováciu neprivítali s nadšením. Inak sa mi zdá, že pán starosta svojich občanov dosť dobre nepozná. Po ich inštalácii sme totiž všetci s napätím očakávali reakciu z davu (a to ani nemáme súkromnú vešticu ako niekto). Tá na seba nedala dlho čakať. 20. któbra padli dva no a ďalej to pokračovalo: 10.11. ich z tridsiatich ostalo len 21, pri protestoch zhorel ďalší a jeden bol dokonca vytrhnutý zo zeme autom.  A to všetko napriek tomu, že starosta populisticky sľubil prvé pokuty ignorovať (predstavujem si ako vo firme Iskra lietali iskry) - číslo priestupkov sa v prvých dňoch totiž blížilo 10.000.

 

Nie, tá veštica, to nebol preklep, Kangler má naozaj styky s vyššími silami, ktoré zosobňuje veštica a poradkyňa (neviem čoho) Karin Ježovita, ktorá v júni tohto roku prišla k bytu zakúpeného mestom Maribor za takmer 150 tisíc eúr. Vraj lebo dobre prezentuje mesto a má takú fajn energiu. Služobný byt teda potrebuje, aspoň si to myslí starosta, ktorý jej ho pridelil. Kangler tiež tvrdí, že keď môže pomôže, tak pomohol. Veštica Karin sa často objavuje na obrazovkách TV, kde čaruje za pár eúr za telefonát, alebo si na jej stránkach môžete objednať "pomôcky pre plnší život", ako napr. kocky šťastia či karty na peniaze a podobné oblbováky za pár desiatok eúr. Mne to pripadá ako legalizovaný podvod. Ako odpoveď na oprávnené otázky novinárov priniesol estrádnik Kangler na tlačovku vtáčiu búdku a posmešne sa o nej vyjadroval ako o predmete záujmu novinárov. Výsmech ako svet. Nepripomína vám to niečo?

 

Určite teraz chápete prečo je Franc Kangler taký nenávidený. A to ešte nespomínam dvanásť obvinení z trestného činu, hlavne korupcie a zneužívania právomocí. Tak fajn, Kangler teda odstúpi, ale to je len vrchol pyramídy. Kto vráti Mariboru ukradnuté financie? Kangler? Európa? Kto príde na jeho miesto? Ďalší skorumpovaný politik?

Áno, slovinské a gorilie protesty sú si v mnohom podobné, ale s jedným veľkým rozdielom. Slovinci už vedia, že výmena jedného politika za druhého sa nerovná zmena systému. Možnože ten nový bude kradnúť menej, alebo aspoň menej okato, ale nič sa tým nezmení. A odstúpením jedného z nich protestujúcim ústa nezalepí. A tí sa konečne spojili. Protestuje sa všade a protestuje každý. Všetky vekové kategórie, školy, odbory, všetci. Slovinci a Slováci sú si v mnohom podobní. Majú skorumpovaných neobmedzených vládcov, prehnitú justíciu a málo skúseností s bojom za spravodlivosť. Ale Slovinci už zistli, že sa ich to týka všetkých.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

SNS skúšajú posunúť slovenské "zvyklosti", doplatia na svoju nenažranosť

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú hlboko pod úrovňou civilizovaného sveta.

KOMENTÁRE

Počet superstarostov sa zvýšil o sto percent

Raslavický starosta je nový Vlado Ledecký.

KOMENTÁRE

Kam sa podelo Učiace sa Slovensko? Danka to netrápi

Kde je tá najväčšia reforma školstva z dielne Plavčana?


Už ste čítali?